Velkommen til Køge Golf Klub

  • Bliv medlem for kun kr. 5500,-

    Senior 1. år

    Læs mere

  • Bliv golfspiller på en weekend

    Pris kun kr. 1500,-

    Læs mere

  • Nu med lys på drivingrange

    Du behøver ikke at være medlem af Køge Golf Klub for at benytte driving range. Den er åben for alle, hele året!

    Læs mere

  • Bliv Greenfee medlem i Køge Golf Klub

    Incl. DGU kort og 2 x greenfees. Pris kun kr. 1250,-

    Læs mere

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

WHS baner

Når du ønsker at spille en runde med handicapregulering, er det vigtigt, at du inden din runde vælger, om du vil spille 9 eller 18 huller. Det gælder både, når du printer et scorekort eller vælger at føre dine scores elektronisk.

Med indførelsen af det opdaterede WHS (World Handicap System) er sværhedsgraden på banens første 9 huller og sidste 9 huller blevet tilrettet. Derfor er det ekstra vigtigt, at du vælger “F9” når du vil reguleres på 9 huller. Hvis du bruger et 18 hullers scorekort og kun registrerer din score på 9 huller, kan dit handicap blive forkert beregnet.

Hvis du har fået “et forkert scorekort” med ud, skal du huske at vælge den rigtige runde (9 eller 18), når du indberetter. NB! Resultatet af runden kan ændre sig, hvis der faktisk er forskel i tildelte slag fra det scorekort, du fik med ud, og den 9-hullers runde, du indberetter.

Bemærk at i første omgang er det kun på den lille touchstander (medlems-skærmen) i klubhuset, som du kan trække 9-hullers scorekort fra.

Køge Golf Klub Sponsor

Køge Golf Klub Sponsor

OK

Køge Golf Klub Sponsor

Køge Golf Klub Sponsor

Køge Golf Klub Sponsor

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Topmenu

Hovedmenu

Medlemslogin

OBS! Dette er ikke GolfBox login, benyt ikonet til højre.